10 نکته طراحی برای جلوگیری از لیز خوردن در حمام - پلتفرم مشاورمون
10 نکته طراحی برای جلوگیری از لیز خوردن در حمام - پلتفرم مشاورمون

10 نکته طراحی برای جلوگیری از لیز خوردن در حمام

  1. Home
  2. »
  3. 10 نکته طراحی برای جلوگیری از لیز خوردن در حمام

بیاموزید که چگونه یک حمام ایمن را بدون از دست دادن مزایای کاشی، سرامیک و سایر عایق ها ایجاد کنید.

1-اختلاف سطح و موانع

استفاده از کاشی و سرامیک  یا هر متریال غیر متخلخل برای کف حمام ایده ای کاملا منطقی است. در واقع شما  به دنبال عایقی هستیدکه در برابر آب و رطوبت مقاومت کند. حال  نکته منفی این است که با استفاده از این مواد و مصالح عایق، آب بر روی سطح کف جمع می شود و  خطر جدی  سر و یا لیز خوردن ایجاد می گردد.

با این حال ، با رویکرد طراحی مناسب ، می توانید یک محیط حمام امن ایجاد کنید. ما با چندین متخصص طراحی و بازسازی در مورد بهترین گزینه های کفپوش و سایر نکات طراحی که باعث افزایش ایمنی می شود، مصاحبه کردیم و توصیه های طراحی برای ساخت حمامی ایمن را برای شما عزیزان گردآوری کردیم:

اگر در حال طراحی یا بازسازی حمام هستید و نگران لغزش و سر خوردن هستید ، سطح کف حمام در یک تراز و بدون بلندی و اختلاف سطح باشد. ” اکثر قریب به اتفاق لغزش ها هنگام قدم گذاشتن روی چیزی مانند حاشیه وان و یا و روی سطحی رخ می دهد که هنگام خیس شدن امکان لغزندگی دارد.”نواحی مرطوب یا به عبارتی دیگر فضای تر یا خیس را باید با حداقل موانع- پستی و بلندی –اختلاف سطح طراحی کرد. طبق گفته ی یکی از طراحان “سطح عاری از جرم به تنهایی برای عدم  لیز خوردگی کافی نیست ، زیرا معمولاً رفتن به زیر دوش به جای عبور از محدوده آسان و ایمن تر است.”

  1. استفاده از وان های تو کار

اگرچه این روزها وان های مستقل گزینه ی محبوب تری  هستند ، اما  یک طراحی داخلی با یک عرشه قابل توجه ممکن است کاربردی تر باشد که به شما امکان  نشستن در کنار وان  می دهد و با خیال راحت می توانید  به داخل و خارج وان عبور کنید.

3-استفاده از دستگیره

صاحبان خانه ها باید میله و دستگیره های را در جهت های مورب ، عمودی و افقی در نظر بگیرند تا نیاز سطوح مختلف سنی را در جهت ایمنی و آسایش حرکتی برآورده کنند.

دستگیره های نصب شده در این حمام ، باعث افزایش ایمنی می شود و در برابر لغزندگی ازشما محافظت می کند. وقتی کسی در حال افتادن است، عکس العمل طبیعی و غریزی گرفتن چیزی است ، دیوار های سرامیک شده و سطوح کاشی معمولاً به شما کمکی نمی کنند.میله های چوبی ، میله های دوش و سایر وسایلی که به افراد کمک می کند در حالت تعادل قرار بگیرند ، بسیارمفید و کاربردی هستند.در حال حاضر بسیاری از تولیدکنندگان دستگیره ها را به سبک های جذاب تری نسبت به نوع میله ای که در بیمارستان پیدا می کنید ، می سازند. برخی از محصولات عملکرد دو گانه دارند هم به عنوان محل قرارگیری حوله و هم اهرم کمک کنندهدر مواقع خطر.

4-مبانی اصول و طراحی ایمن

پیروی از دستورالعمل ها ی مبانی طراحی و یا حتی استفاده از عناصر طراحی ایمن می تواند ایمنی داخل حمام و  سرویس بهداشتی شما را افزایش دهد.

به عنوان مثال ، حمام های که دسترسی ویلچر را فراهم می کند، صندلی های توالت بلند تر برای نشستن و ایستادن راحت تر ، درهای عریض تر ، اختلاف سطح مناسب بین فضاها و صندلی های تاشو کنار دوش،  همه به حمام شما ایمنی بیشتری می بخشند.

در تصویر پایین برای حمایت از صاحب خانه مبتلا به بیماری پارکینسون کف حمام بدون هیچگونه اختلاف سطح طراحی شده است، و با دستگیره ایمنی، کف پوش چینی مقاوم در برابر لغزش و یک نیمکت چوبی مجهز شده است.

5- افزودن نیمکت و انتخاب صحیح کف پوش

نیمکت یا صندلی زیر دوش به شما این امکان را  می دهد هنگام خستگی بنشینید ، هنگام نشستن بشویید یا قبل از خروج از حمام استراحت کنید ، که همه این موارد می توانند از لغزش و سر خوردن جلوگیری کند. همچنین  در این حمام برای ایجاد ایمنی کافی در انتخاب نحوه ی کف سازی و نوع کف پوش دقت شده است، از جمله کاشی وسرامیک پرسلانی بافت دار درست زیر دوش و کاشی موزاییک با خطوط دوغاب زیاد در کف حمام.

6-رو سازی و کف سازی نهایی

هنگام استفاده از کاشی در کف حمام، از یک روکش تراش خورده یا بافت دار استفاده کنید زیرا برخلاف سطح صیقلی چسبندگی خوبی دارند و تقریباً در انواع کاشی های  سفالی، سرامیکی یا  پرسلانی قابل اعمال و اجرا هستند. این بدان معناست که می توانید تقریباً هر رنگ و سبک کاشی را انتخاب کنید و بدانید که چسبندگی خوبی در زیر پا دارد.

معماران و سازندگان با تجربه توصیه می کنند: « به طور کلی کاشی صیقلی برای کف حمام بدترین انتخاب ممکن هستند. “اگر کاشی براق باشد ، احتمال دارد هنگام خیس شدن لغزنده شود.”

در تصویر پایین ،کاشی های سفالی در زیر دوش و کف اصلی حمام تعبیه شده اند ، که بستر عایق و کف سازی شیک و ایمنی را ارائه می دهند. ورودی  زیر دوشی با اختلاف ارتفاع کم و خطوط متعدد دوغاب بین تایل ها به حرکت ایمن کمک می کند.

حتی اگر مطمئن هستید که انتخاب کاشی شما مناسب است، همیشه یک آزمایش را روی یک نمونه انتخابی انجام دهید. با خیس کردن سطح تایل، و فشار دادن دست به سمت پایین و سپس تلاش برای حرکت دادن دست به سمت جانبی سطح تایل میزان لغزندگی راآزمایش کنید، اگر دست به راحتی بر روی سطح حرکت می کند، محصول دیگری را در نظر بگیرید.

7- کاشی های معرق با خطوط فراوان دوغاب

کاشی های کوچک و کاشی-موزاییک ها می توانند کفپوش ضد لغزش مناسبی، به ویژه در حمام باشند. زیرا به دلیل وجود میان بافت دوغابی بین تایل هاکنترل بهتری برا حرکت خواهید داشت.  از منظر طراحان: کاشی های کوچک  تماس سطحی و چسبندگی  بیشتری ایجاد می کنند زیرا خطوط دوغاب و بافت های برجسته بیشتری در سراسر فضا وجود دارد.

8- سایرمتریال بافت دار را در نظر بگیرید

اگر علاقه ای به کاشی و سرامیک یا پرسلان ندارید ، می توانید سایر مصالح ضد لغزش را در نظر بگیرید.

بتن یکی از نمونه های شیک کاربردی است. برای نمایان شدن سنگدانه ها، کفپوش بتنی را روی سطح استفاده نمایید، سپس سیلیس را قبل از آب بندی برای مقاومت در برابر لغزش بر روی آن استفاده کنید. بجز کف بتنی ،کف چوبی نیز در حمام چسبندگی خوبی ایجاد می کند.گاهی اوقات یک سطح یا بافت ناهموار مانند کاشی سنگریزه ناهموار برای ایجاد کشش و استحکاک  در بازسازی حمام می تواند میزان ایمنی کاربران فضاهای تر و خیس را به میزان زیادی افزایش دهد. امروزه حتی قالی های با قابلیت ضد آب و نانو برای جلوگیری از لیز خوردن در دسترس شما هست که به راحتی می توانید خریداری نمایید.

9-قالیچه و ترمز فرش

قالیچه و زیر اندازهای حمام لوازم جانبی در دسترسی هستند که سطحی بدون لغزش ایجاد می کنند ولی قبل از خرید ابتدا باید کمی تحقیق کنید. و اگر از فرش استفاده می کنید،  همیشه  از یک ترمز فرش مناسب برای قرار دادن زیر آن استفاده کنید.

10-شامل روشنایی خوب

حمام با نور کافی می تواند کمک زیادی به جلوگیری از لغزش و افتادن کند. متخصصان طراحی و بازسازی ، رویکرد لایه ای را توصیه می کنند که شامل روشنایی بالای سر ، نورپردازی  مخفی و به ویژه نورهای  متمرکز است که به شما امکان می دهد با دقت و اطمینان حرکت کنید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

درباره ما

مجموعه مشاورمون با فعالیت در سه حوزه املاک، معماری و هوش مالی با استفاده از اشخاص با تجربه در این حوزه و همچنین افزایش قدرت مشتریان از طریق انعکاس اطلاعات دقیق سعی بر آن دارد که محیطی مناسب جهت انتخاب بهتر را فراهم سازد.

© تمام حقوق برای وب‌سایت مشاورمون محفوظ است

ورود و ثبت نام

تا
دیگر ارسال مجدد رمز یکبارمصرف به شماره شما امکان پذیر می باشد.
املاک مشاورمون برای دریافت آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها اجازه ارسال نوتیف را صادر کنید.
نادیده گرفتن
اجازه ارسال نوتیف ها