گابیون - پلتفرم مشاورمون
گابیون - پلتفرم مشاورمون

گابیون

  1. Home
  2. »
  3. گابیون

گابیون چیست؟

در این مقاله به کمک تیم مشاورمون می‌خواهیم نگاهی بر کاربرد گابیون در ساخت و ساز داشته باشیم. تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید تا نکاتی را در این راستا بیان کنیم. گابیون یا تور سنگی مثل یک قفس توری عمل می‌کند. معمولا درون این قفس توری از قطعات مختلف سنگی مثل قلوه سنگ پر می‌شود. گابیون ها در گذشته هم به کار می‌رفتند. در زمان های دور، گابیون‌ها یا تورسنگ‌ها به صورت استوانه‌ای ساخته می‌شدند. این استوانه‌ها‌ی ساخته شده معمولا بدون اینکه ته آن‌ها چیزی باشد به کار می‌رفتند. در آن زمان، تا انتهای این تورسنگ ها را از خاک پر می‌کردند. این کار را به نام سله اندازی هم می‌شناسند. گابیون ها در کارهای عمرانی کاربرد زیادی دارند. از آن‌ها در راهسازی استفاده‌ می‌شود. همچنین در امور نظامی هم از ابزارهای پرطرفدار محسوب می‌شوند. گابیون ها برای جلوگیری از فرسایش و همچنین استحکام بخشی در کرانه‌های دریاها و دریاچه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نکاتی در خصوص کاربرد گابیون

به ادامه‌ی بحث کاربرد گابیون می‌پردازیم. دیوارهای گابیونی غالبا در پشت دیوار اصلی جهت تثبیت خاک اجرا می‌شوند. اما با این حال آن‌ها را می‌توان به عنوان دیوارهای پوششی هم به کار برد. برخی از دیوارها وجود دارند که از سبد های گابیونی ساخته و اجرا شده‌اند. در واقع در این دیوارها ارتفاع حین اجرای گابیون اهمیت دارد. با توجه به ارتفاع دیوارها در یک ردیف یا در صورت لزوم به صورت چندین ردیف چیده می‌شوند. این سبد ها معمولا به شکل قفسی می‌باشند که از هر طرف به صورت بسته هستند. آن‌ها از ابزارهای شش ضلعی با جنس گالوانیزه و سنگی داخل سبد ها قرار می‌گیرند.

در واقع سازه‌هایی که عملکرد نگهدارنده دارند در یک برنامه‌ی زمانی مناسب با چینش صحیح سبد های گابیونی شکل می‌گیرند. از این راه می‌توان به عنوان جایگزین برای سازه‌های بتنی استفاده کرد. در مهندسی راه به وفور کاربردهای مختلف گابیون ها دیده می‌شوند. در ساخت و ساز جاده‌ها، ایجاد دیوارهای حائل و جدا کننده، خاکریزها و موانع آب از گابیون ها می‌توان استفاده کرد. گابیون ها از سر و صدا محافظت می‌کنند. همچنین باعث جلوگیری از فرسایش خاک می‌شوند. از آن‌ها در باغ ها به عنوان حصارهای زیبا استفاده می‌شود. گابیون ها باعث می‌شوند تا سرعت آب کاهش پیدا کند. در این حالت در راه‌های آبی از فرسایش خاک جلوگیری خواهد شد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

درباره ما

مجموعه مشاورمون با فعالیت در سه حوزه املاک، معماری و هوش مالی با استفاده از اشخاص با تجربه در این حوزه و همچنین افزایش قدرت مشتریان از طریق انعکاس اطلاعات دقیق سعی بر آن دارد که محیطی مناسب جهت انتخاب بهتر را فراهم سازد.

© تمام حقوق برای وب‌سایت مشاورمون محفوظ است

ورود و ثبت نام

تا
دیگر ارسال مجدد رمز یکبارمصرف به شماره شما امکان پذیر می باشد.
املاک مشاورمون برای دریافت آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها اجازه ارسال نوتیف را صادر کنید.
نادیده گرفتن
اجازه ارسال نوتیف ها