کد رهگیری چیست و چه کاربردهایی دارد؟ - پلتفرم مشاورمون
کد رهگیری چیست و چه کاربردهایی دارد؟ - پلتفرم مشاورمون

کد رهگیری چیست و چه کاربردهایی دارد؟

  1. Home
  2. »
  3. کد رهگیری چیست و چه کاربردهایی دارد؟

کد رهگیری چیست و چه کاربردهایی دارد؟

در گذشته، بسیاری از افراد به منظور عقد قرارداد ملک، اوراقی تحت عنوان قولنامه تنظیم می نمودند. این شیوه، به نوعی راه را برای کلاهبرداری نیز هموار می ساخت. چرا که، هیچ تضمینی برای معامله ی صورت‌ گرفته، وجود نداشت. با گذشت زمان، راه حل مطمئن تری به نام کد رهگیری جایگزین قولنامه های سنتی شد و از آن پس، از قولنامه تنها به عنوان یک پیش نویس استفاده می گردد. در ادامه با ما همراه باشید، زیرا، به تعریف کد رهگیری و به موارد استفاده ی آن می پردازیم.

تعریف کد رهگیری

سال 1387، هیئت دولت مصوبه ای را تنظیم نمود، که با توجه به متن آن دفاتر مشاوره املاک موظف به ثبت نام در سامانه ای به نام معاملات مسکن شدند. بنابراین، آنها می بایست مبایعه نامه های خود را در این وب سایت، درج نموده و ارقامی به نام کد رهگیری را به مشتریان اعلام نمایند. این کد، 13 رقمی می باشد و در طی خرید و یا اجاره ملک، دریافت آن یک الزام اجتناب ناپذیر تلقی می گردد.

چرا که، به نوعی معامله را قانونی کرده و هیچ یک از طرفین قرارداد قادر به دخل و تصرف در متن معامله نخواهند بود. یعنی، نه شخص خریدار و نه شخص فروشنده، به تنهایی و بدون اطلاع دیگری نمی توانند معامله را فسخ نموده و یا آن را تغییر دهند. در نتیجه، هر دو از قانونی بودن و صحت معامله آسوده خاطر بوده و احتمال هر نوع تقلب، به صفر خواهد رسید.

کاربردهای کد رهگیری

پیرو قوانین درج شده در سامانه معاملات مسکن، هر دو سوی یک معامله ی ملکی مثل فروش، خرید، رهن و یا اجاره می بایست کلیه ی اطلاعات مربوطه بدون نقص و کاستی، را در این سامانه وارد نمایند، تا بدین وسیله معامله آنها شکل رسمی پیدا کند.

سپس، سامانه قراردادی را به صورت الکترونیکی در سه نسخه در اختیار آنها قرار می دهد. قرارداد مربوطه، حاوی بارکد و کد رهگیری می باشد. در نتیجه، تمامی اطلاعات به وسیله این بارکد قابل تشخیص و پیگیری خواهند بود. این پروسه، نه تنها مانعی برای جعل و تقلب می باشد، بلکه بدین وسیله امکان فروش همزمان یک ملک به چندین شخص نیز وجود نخواهد داشت.

فواید کد رهگیری

کد رهگیری، علاوه بر جلوگیری از سوءاستفاده  افراد، فواید دیگری نیز دارد، که در ادامه به چند مورد از آنها اشاره خواهیم داشت:

1- کمک به پیگیری آسان و مطمئن یک معامله ملکی

2- تخلیه ملک اجاره ای در موعد از پیش تعیین شده

3- قابلیت استعلام ملک مورد نظر توسط سیستم شهرداری

4- فراهم آوردن امکان دریافت آسان وجه معامله

5- پیشگیری از فسخ بی دلیل قرارداد، توسط فروشنده

جمع بندی

شما با مراجعه به مجموعه معتبر و با سابقه مشاورمون، می توانید از بهترین متخصصان در زمینه ملک مشاوره دریافت نمایید و آگاهانه در این زمینه اقدام به فعالیت نمایید. چرا که، تخصص و تجربه در این زمینه حرف اول را می زند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

درباره ما

مجموعه مشاورمون با فعالیت در سه حوزه املاک، معماری و هوش مالی با استفاده از اشخاص با تجربه در این حوزه و همچنین افزایش قدرت مشتریان از طریق انعکاس اطلاعات دقیق سعی بر آن دارد که محیطی مناسب جهت انتخاب بهتر را فراهم سازد.

© تمام حقوق برای وب‌سایت مشاورمون محفوظ است

ورود و ثبت نام

تا
دیگر ارسال مجدد رمز یکبارمصرف به شماره شما امکان پذیر می باشد.
املاک مشاورمون برای دریافت آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها اجازه ارسال نوتیف را صادر کنید.
نادیده گرفتن
اجازه ارسال نوتیف ها