چگونه ملک مستاجردار را بفروشیم؟ - پلتفرم مشاورمون
چگونه ملک مستاجردار را بفروشیم؟ - پلتفرم مشاورمون

چگونه ملک مستاجردار را بفروشیم؟

  1. Home
  2. »
  3. چگونه ملک مستاجردار را بفروشیم؟

امروز قصد داریم به کمک تیم مشاورمون در خصوص این که چگونه ملک مستاجردار را بفروشیم با یکدیگر صحبت کنیم. تا انتهای مطلب همراه ما باشید. طبق قانون مدنی حقوق ایران اگر ملک مورد اجاره به شخص دیگری انتقال پیدا کند، عقد اجاره بین موجر و مستاجر هم‌چنان به قوت خود باقی است. مگر اینکه در زمان انعقاد قرارداد شرط گذاشته شود که در صورت انتقال ملک عقد فسخ می‌شود. بنابراین مالک ملک هر زمانی که اراده کند می‌تواند نسبت به فروش ملک خودش اقدام کند. اما اگر شرط فسخ قرارداد در صورت انتقال به غیر در نظر گرفته شده باشد، مستاجر باید فورا ملک را تخلیه نماید. اکثر اوقات می‌بینیم که در زمان انعقاد عقد اجاره چنین شرطی وجود ندارد. در این زمان هم مشکلی برای فروش ملک وجود نخواهد داشت. مستاجر نیز می‌تواند تا پایان مدت زمان اجاره در ملک مورد اجاره به سکونت خود ادامه دهد.

نکات تکمیلی فروش ملک مستاجردار

زمانی که ملک مستاجردار به دیگری انتقال داده می‌شود، همه‌ی تعهداتی که موجر قبلی نسبت به مستاجر داشته، به مالک جدید انتقال خواهد یافت. مستاجر هم مبلغ اجاره بها را به مالک جدید پرداخت می‌کند. همچنین اگر ملک به تعمیرات اساسی نیاز داشته باشد، مالک باید نسبت به رفع آن اقدام کند. اگر اجاره بها برای مدت زمان یک سال توسط مالک قبلی گرفته شده باشد، دیگر خریدار یا مالک جدید حق ندارد به فروشنده یا مستاجر رجوع کند‌. زیرا او در زمان انعقاد قرارداد نسبت به وضعیت موجود آگاهی داشته است. گاهی اوقات ممکن است که مالک قبلی به خریدار در خصوص وجود عقد اجاره اطلاعی نداده باشد‌ خریدار هم با فرض بر آزاد بودن ملک آن را خریداری کند. در چنین وضعیتی به محض این که خریدار از وجود این عقد مطلع شود، می‌تواند نسبت به فسخ معامله اقدام کند. همچنین امکان دریافت ضرر و زیان از جانب خریدار نیز میسر خواهد بود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

درباره ما

مجموعه مشاورمون با فعالیت در سه حوزه املاک، معماری و هوش مالی با استفاده از اشخاص با تجربه در این حوزه و همچنین افزایش قدرت مشتریان از طریق انعکاس اطلاعات دقیق سعی بر آن دارد که محیطی مناسب جهت انتخاب بهتر را فراهم سازد.

© تمام حقوق برای وب‌سایت مشاورمون محفوظ است

ورود و ثبت نام

تا
دیگر ارسال مجدد رمز یکبارمصرف به شماره شما امکان پذیر می باشد.
املاک مشاورمون برای دریافت آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها اجازه ارسال نوتیف را صادر کنید.
نادیده گرفتن
اجازه ارسال نوتیف ها