چک ضمانت تخلیه - پلتفرم مشاورمون
چک ضمانت تخلیه - پلتفرم مشاورمون

چک ضمانت تخلیه

  1. Home
  2. »
  3. چک ضمانت تخلیه

هر فرد در زندگی خود ممکن است بارها مجبور به عقد قرارداد های متنوعی شود. هریک از این قرارداد ها نیز ممکن است روزی نیاز به فسخ داشته باشند. بنابراین افرادی که مسئول انجام این قرار داد ها تعیین می شوند باید به یک سری مسائل و نکات ریز حقوقی آگاه باشند تا در هنگام اتمام و یا فسخ قرارداد دچار مشکل نشوند. روزانه تعداد بالایی قرارداد اجاره و تخلیه بین مستاجر و موجر نوشته می شود که علاوه بر قرارداد نیاز به مدارک تضمینی دیگری نیز دارد. چک ضمانت تخلیه از جمله مدارک تضمینی است که موجر از مستاجر به جهت حصول اطمینان از تخلیه ملک در زمان موقر می گیرد. اما مسئله ای که اینجا حائز اهمیت است، لزوم حضور یک مشاور حاذق برای طرفین در حین ثبت قرارداد به منظور جلوگیری از اختلافات پیش بینی نشده است؛ در همین راستا، مشاوران مجرب ما آماده راهنمایی و همکاری با شما برای عقد هرگونه قراردادی هستند.

چک ضمانت تخلیه چرا و چه زمانی ضرورت دارد؟

به صورت عرفی و حقوقی، زمانی که بین مالک و مستاجر قراردادی برای رهن و یا اجاره ملکی عقد می شود، مستاجر تا پایان مدت مشخص شده در قرارداد، به مطالبه وجهی که با عنوان رهن نزد موجر گرو گذاشته است، نمی پردازد؛ در اکثر مواقع، مالک از مستاجر چکی را به عنوان چک ضمانت تخلیه دریافت می کند و در مقابل رسیدی مبنی بر دریافت آن چک به مستاجر می دهد. در حقیقت این چک حکم تعهدی را برای مستاجر به وجود می آورد که بعد از پایان زمان قولنامه، به تخلیه ملک بپردازد. در غیر این صورت، موجر می تواند از این چک به عنوان اهرامی بر علیه مستاجر استفاده کند؛ چرا که بر اساس ماده ۴۹۴ قانون مدنی، پس از اتمام زمان اجاره نامه، مستاجر موظف به تخلیه ملک است. حتی در صورت عدم برگشت مبلغ ودیعه گذاشته شده نزد مالک. در این زمان است که حضور مشاور و انعقاد درست قرار داد در ابتدا اهمیت خود را نشان می دهد.

دعاوی معمول در خصوص چک ضمانت تخلیه

با توجه با مستندات دعوایی در دادگاه های حقوقی، توجه به مواردی در قبال صدور می تواند به طور قابل توجهی از سو استفادات بعدی جلوگیری کند. حتما توجه داشته باشید که شماره و تاریخ چک را در قرارداد عنوان کنید و بابت چک دریافتی از مالک رسید دریافت کنید. همچنین حتما در متن چک قید کنید که این چک بابت ضمانت تخلیه قرارداد اجاره با شماره قرارداد مشخص، صادر شده است. اما در کنار این موارد حتما در نظر داشته باشید که لزوما بانک به متون روی چک توجهی ندارد، بنابراین اگر قرار داد شما به پایان برسد و زمان وصول چک فرا برسد و چک همچنان نزد صاحب ملک باقی بماند، او می تواند چک را برای وصول به بانک برده و حتی اگر موجودی کافی نباشد می تواند آن را برگشت بزند.

سخن پایانی

برای انعقاد هرگونه قرارداد و عقد نامه ای، حتما از راهنمایی و مشاوره افراد خبره استفاده کنید تا قبل از آن که بنا به هر دلیلی درگیر مشکلات قضایی و حقوقی در حین اجرا و در هنگام فسخ شوید. 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

درباره ما

مجموعه مشاورمون با فعالیت در سه حوزه املاک، معماری و هوش مالی با استفاده از اشخاص با تجربه در این حوزه و همچنین افزایش قدرت مشتریان از طریق انعکاس اطلاعات دقیق سعی بر آن دارد که محیطی مناسب جهت انتخاب بهتر را فراهم سازد.

© تمام حقوق برای وب‌سایت مشاورمون محفوظ است

ورود و ثبت نام

تا
دیگر ارسال مجدد رمز یکبارمصرف به شماره شما امکان پذیر می باشد.
املاک مشاورمون برای دریافت آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها اجازه ارسال نوتیف را صادر کنید.
نادیده گرفتن
اجازه ارسال نوتیف ها