نکات خرید ملک مشاع - پلتفرم مشاورمون
نکات خرید ملک مشاع - پلتفرم مشاورمون

نکات خرید ملک مشاع

  1. Home
  2. »
  3. نکات خرید ملک مشاع

امروز قصد داریم به کمک تیم مشاورمون در خصوص نکات خرید ملک مشاع با یکدیگر صحبت کنیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید. در ابتدا جا دارد کمی در مورد ملک مشاع توضیحاتی را ارائه دهیم. همان‌طور که از ظاهر این اصطلاح بر می‌آید ملک مشاع فقط در مالکیت یک شخص خاص نیست. بنابراین برای معامله‌ی چنین ملکی هم نمی‌توان به صورت یک نفره اقدامی انجام داد. زمانی که یک ملک مشاع به فروش می‌رسد، در واقع تقسیم ملک که میان چندین نفر مشترک و مشاع است صورت می‌پذیرد.

نکاتی در باب این معاملات

بحث نکات خرید ملک مشاع را ادامه می‌دهیم. امر فروش و تقسیم ملک مشاع ممکن است با توافق افراد شریک صورت گیرد. البته عملا می‌بینیم که در اکثر اوقات برخی از شرکا حاضر به فروش و انجام معامله نمی‌شوند. گاهی اوقات هم مانعی که پیش می‌آید این است که ملک به صورت کلی قابلیت افراز و تقسیم ندارد. به همین جهت هم اگر هر شریکی که قصد فروش دارد به دادگاه مراجعه کند، دادگاه دستور فروش ملک را صادر می‌کند. رای دادگاه در این خصوص قطعی است. یعنی نمی‌توان به آن اعتراض کرد. چون رای مذکور در دسته ی احکام یا قرارها، جای نمی‌گیرد که قابل اعتراض باشد.

یکی از سوالاتی که اغلب برای افراد پیش می‌آید در خصوص مرجع رسیدگی به دعاوی فروش ملک مشاع است. در این جا دو حالت مختلف را باید در نظر بگیریم. حالت اول زمانی است که ملک مشاع مورد نظر در دفاتر اسناد رسمی به ثبت نرسیده باشد. در این وضعیت دادگاه محل وقوع ملک مرجع صالح برای رسیدگی به دعوی خواهد بود. اما در غیر حالت مذکور برای درخواست افراز ملک مشاع باید به اداره ثبت محل وقوع ملک مراجعه کرد. البته ممکن است واحد ثبتی پس از بررسی اعلام کند که ملک قابلیت افراز ندارد. در این زمان شخص حتما باید با مراجعه به دادگستری اقدام به طرح دعوی کند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

درباره ما

مجموعه مشاورمون با فعالیت در سه حوزه املاک، معماری و هوش مالی با استفاده از اشخاص با تجربه در این حوزه و همچنین افزایش قدرت مشتریان از طریق انعکاس اطلاعات دقیق سعی بر آن دارد که محیطی مناسب جهت انتخاب بهتر را فراهم سازد.

© تمام حقوق برای وب‌سایت مشاورمون محفوظ است

ورود و ثبت نام

تا
دیگر ارسال مجدد رمز یکبارمصرف به شماره شما امکان پذیر می باشد.
املاک مشاورمون برای دریافت آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها اجازه ارسال نوتیف را صادر کنید.
نادیده گرفتن
اجازه ارسال نوتیف ها