شیشه - پلتفرم مشاورمون
شیشه - پلتفرم مشاورمون

شیشه

  1. Home
  2. »
  3. شیشه

فرایند تولید شیشه

امروز در تیم مشاورمون می‌خواهیم به بررسی خواص شیشه و مسائل مربوط به آن بپردازیم. با ما تا انتهای مطلب همراه باشید. شیشه ماده ای است که از ماسه مایع ساخته می شود. این نام به هر جامد آمورف (غیر بلوری) داده می شود که یک انتقال شیشه ای را در نزدیکی نقطه ذوب خود نشان می دهد. این نقطه ذوب حدود 1700 درجه سانتیگراد (3090 درجه فارنهایت) است. این بدان معنی است که مواد از حالت سخت و شکننده به حالت مذاب تبدیل می شوند. یک جامد آمورف مقداری از نظم کریستالی یک جامد و مقداری از ساختار مولکولی تصادفی یک مایع را دارد.

به ادامه‌ی بحث خواص شیشه می‌پردازیم. شیشه سیلیکات رایج ترین شکل آن است که عمدتاً از سیلیس یا دی اکسید سیلیکون، SiO2 تشکیل شده است. ناخالصی ها یا عناصر و ترکیبات اضافی به سیلیکات اضافه می شود تا رنگ و سایر خواص شیشه را تغییر دهد. شیشه یک ماده بسیار پرکاربرد است زیرا در حالی که هنوز مذاب است، می توان آن را به اشکالی مناسب برای طیف وسیعی از مصارف مختلف، از بسته بندی و ساخت اشیاء خانگی گرفته تا شیشه جلو اتومبیل، پنجره ها و غیره دستکاری کرد.

فرآیند تولید پیلکینگتون و خواص شیشه

فرآیند پیلکینگتون برای تولید شیشه شامل مراحلی اساسی است. مواد خام (شن و ماسه شفاف، اکسید کلسیم، کربنات سدیم) وزن شده به طور متناسب همراه با افزودن مواد افزودنی مخلوط می شوند. با این اختلاط خواص فنی یا بصری خاصی را ارائه خواهند داد. مخلوط در یک کوره گاز سوز یا کوره ذوب الکتریکی یا کوره قابلمه گرم می شود. شیشه مذاب در حدود 1700 درجه سانتیگراد (3090 درجه فارنهایت) تشکیل می شود. سپس روی قلع مذاب شناور می شود تا شیشه ای با ضخامت مورد نظر را تشکیل دهد. در نهایت شیشه خنک می شود. در اینجا استحکام کلی آن تعیین خواهد شد.

اینک خواص شیشه را بررسی می‌کنیم. ترکیب شیشه و سرعت خنک شدن را می توان برای ایجاد طیف وسیعی از خواص مورد نیاز تغییر داد. شفافیت بصری و بازتاب را هم می توان با افزودن مواد افزودنی به مخلوط اولیه تغییر داد. شیشه می تواند شفاف، نیمه شفاف، رنگی، بازتابنده، لکه دار، مات و غیره باشد. خواص نوری خورشید را می توان برای انتقال، جذب یا انعکاس طول موج های خاصی از طیف خورشیدی کنترل کرد. خواص نوری مادون قرمز موج بلند را می توان تغییر داد تا بر تابش اثر بگذارد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

درباره ما

مجموعه مشاورمون با فعالیت در سه حوزه املاک، معماری و هوش مالی با استفاده از اشخاص با تجربه در این حوزه و همچنین افزایش قدرت مشتریان از طریق انعکاس اطلاعات دقیق سعی بر آن دارد که محیطی مناسب جهت انتخاب بهتر را فراهم سازد.

© تمام حقوق برای وب‌سایت مشاورمون محفوظ است

ورود و ثبت نام

تا
دیگر ارسال مجدد رمز یکبارمصرف به شماره شما امکان پذیر می باشد.
املاک مشاورمون برای دریافت آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها اجازه ارسال نوتیف را صادر کنید.
نادیده گرفتن
اجازه ارسال نوتیف ها