خلع ید املاک چیست؟ - پلتفرم مشاورمون
خلع ید املاک چیست؟ - پلتفرم مشاورمون

خلع ید املاک چیست؟

  1. Home
  2. »
  3. خلع ید املاک چیست؟

 امروز قصد داریم توضیحاتی را از زبان مجموعه ی مشاورمون در خصوص دعوای خلع ید و مفهوم آن ارائه دهیم. حتما شما هم این واژه را در بحث های مربوط به املاک شنیده اید و آشنایی با آن می بایست برایتان جالب باشد. در دعوای خلع ید کسی که مالک مال است با طرح دعوا در دادگاه می خواهد ملک را از تصرف متصرف غیر مجاز خارج کند و ملک خودش را تحویل بگیرد. برای طرح این دعوا در دادگاه حقوقی مالک باید سند مالکیت مال غیرمنقول خود را به همراه داشته باشد. با داشتن  سند مالکیت مال غیرمنقول، شرط اصلی این دعوا محقق می شود. در دعوای خلع ید با سه مفهوم مختلف مواجه هستیم که خلع ید به معنای اخص، تخلیه ید و دعوای تصرف هستند. در مفهوم خلع ید به معنای اخص آن مالک مال غیرمنقول می خواهد شخص مقابل که متصرف است از مال مالک رفع تصرف نماید. در خصوص دعوای تخلیه ی ید خواهان دعوای حقوقی، مدعی غیرقانونی بودن ادامه ی تصرفات متصرف بر ملک است که این غیرقانونی بودن می تواند ناشی از عدم رعایت قرارداد یا قانون باشد. در چنین حالتی هر دو طرف دعوای حقوقی این مسئله را قبول دارند که خوانده مالک ملک مورد دعوا نیست و هم چنین تصرف او، یک تصرف قانونی است. مورد سوم که مطرح شد در واقع تحت عنوان دعوای تصرف در بردارنده ی ممانعت از حق، مزاحمت و تصرف عدوانی است و قابل طرح در محکمه نیز می‌باشد.

ویژگی های دعوای خلع ید

 دعوای خلع ید یکی از دعاوی مالی محسوب می شود و هنگام محاسبه ی هزینه ی دادرسی ارزش معاملاتی املاک با توجه به آن منطقه در نظر گرفته می‌شود. در این دعوای حقوقی کسانی که می خواهند اقامه ی دعوا کنند باید ذی نفع باشند یا این که از طریق وکیل و نماینده قانونی یا قائم مقام طرح دعوا کنند.

 اما این موضوع در خصوص دعوای رفع تصرف عدوانی کاربردی ندارد. در واقع حتی مستاجر و خادم هم می توانند به نمایندگی از مالک طرح دعوا کنند. این موضوع در ماده ۱۷۰ قانون آیین دادرسی مدنی نیز مورد اشاره قرار گرفته است. بنابراین در بحث های مربوط به املاک، مجموعه ی مشاورمون می تواند راهنمایی های لازم را ارائه دهد. پس از طرح این دعوا دادگاه در ابتدا مالکیت خواهان را استعلام می‌کند. سپس نوبت به خوانده می‌رسد تا قانونی و مشروع بودن یا نبودن تصرفاتش در املاک تصرف شده مشخص شود. در مراحل بعدی اقداماتی مثل معاینه محل، تحقیق و کارشناسی صورت میگیرد تا نتیجه ی دعوا مشخص شود.‌ امیدواریم مطالب ذکر شده ابهامات شما را در خصوص اصطلاح خلع ید و دعوای مربوط به آن، رفع کند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

درباره ما

مجموعه مشاورمون با فعالیت در سه حوزه املاک، معماری و هوش مالی با استفاده از اشخاص با تجربه در این حوزه و همچنین افزایش قدرت مشتریان از طریق انعکاس اطلاعات دقیق سعی بر آن دارد که محیطی مناسب جهت انتخاب بهتر را فراهم سازد.

© تمام حقوق برای وب‌سایت مشاورمون محفوظ است

ورود و ثبت نام

تا
دیگر ارسال مجدد رمز یکبارمصرف به شماره شما امکان پذیر می باشد.
املاک مشاورمون برای دریافت آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها اجازه ارسال نوتیف را صادر کنید.
نادیده گرفتن
اجازه ارسال نوتیف ها