خراب كردن بی اجازه ساختمان یا درختان - پلتفرم مشاورمون
خراب كردن بی اجازه ساختمان یا درختان - پلتفرم مشاورمون

خراب كردن بی اجازه ساختمان یا درختان

  1. Home
  2. »
  3. خراب كردن بی اجازه ساختمان یا درختان

آیا می شود ساختمان یا درختانی که بی اجازه در ملکمان احداث شده را خراب کنیم؟

بر اساس قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران، هر کسی که به خراب کردن محیط زیست بپردازد مجرم بوده و برای خراب كردن بي اجازه ساختمان یا درختان مجازات خواهد شد. اما سوال اینجاست که آیا می شود ساختمان یا درختانی که بی اجازه در ملکمان احداث شده را خراب کنیم؟ در این مقاله به این پرسش، پاسخ خواهیم داد.

قطع درخت بدون اجازه قانون

کاشتن درخت بدون اجازه صاحب ملک یا ساختمان جرم تلقی می شود. اگر بخواهید ملک خود را از تصرف دیگران خارج نمایید اصطلاحا خلع ید می گویند که این کار از طریق قانون و مراجع قضایی انجام می شود و این مسئله را مد نظر داشته باشید که به هیچ عنوان براي خراب كردن بي اجازه ساختمان یا درختان که در ملك است نمي توان خودسرانه اقدام كرد حتی به صرف اینکه جزء املاک ماست و اگر اقدامی صورت گیرد باید به قانون جواب دهد. برای طرح شکایت در دادگاه می توانید از مشاورمون در این زمینه کمک بگیرد تا مسائل حقوقی آن با سرعت انجام شود.

اگر شخصی ملک یا زمینی داشته باشد بدون اجازه و دستور قانون نمی تواند ملک متصرف را پس بگیرد و براي خراب كردن بي اجازه ساختمان یا درختان اقدام كند. بلكه باید به مراجع قضایی مراجعه کرده و دادخواست خود را مبنی بر صدور حکم خلع ید مطرح کند و پس از تشکیل پرونده، با بررسی قاضی اگر حق را به مالک بدهد دستور بازپس گیری ملک یا تخلیه آن صادر می شود.

قاضی برای صدور حکم خلع ید باید سه شرط را که در قانون لحاظ شده است در نظر بگیرد.

1-فردی که دادخواست داده است باید مالک باشد و اسناد رسمی املاک مدنظر را به دادگاه ارائه دهد.

2-فرد متصرف، ملک خواهان را تصرف کرده باشد.

3-ملک بدون اجازه تصرف شده باشد یعنی غصبی باشد.

خلع ید و تخلیه ید ساختمان : در خلع ید، خوانده به قصد تجاوز و تصرف در ملک شخصی خواهان اقدام کرده است. اما در تخلیه ید، قراردادی ما بین مالک و غاصب به امضا درآمده است و زمان تخلیه آن فرا رسیده است و شخصی که ساختمان یا زمینی را از مالک اجاره کرده، تخلیه نمی کند. در این صورت مالک با کمک مراجع قضایی درخواست تخلیه ید می نماید تا غاصب را از ملک خود بیرون کند. خلع ید فقط برای اموال غیر منقول مطرح می شود اما تخلیه ید در مورد اموال منقول و هم غیر منقول مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت تصرف عدوانی املاک با خلع ید: در خلع ید مالک، خود نیز خواهان می باشد یعنی سند رسمی مالکیت مالک یا زمین را به دادگاه مراجعه کرده و دادخواست خلع ید را تنظیم می کند اما در تصرف عدوانی، ارائه مدارک مالکیت ضروری نمی باشد و نیاز به اثبات ندارد و سابقه تصرف اهمیت دارد.

برای دانستن جواب این سوال که آیا می شود ساختمان یا درختانی که بی اجازه در ملکمان احداث شده را خراب کنیم؟ می توانید با مشاورمون تماس بگيريد تا شما را راهنمايي كنند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

درباره ما

مجموعه مشاورمون با فعالیت در سه حوزه املاک، معماری و هوش مالی با استفاده از اشخاص با تجربه در این حوزه و همچنین افزایش قدرت مشتریان از طریق انعکاس اطلاعات دقیق سعی بر آن دارد که محیطی مناسب جهت انتخاب بهتر را فراهم سازد.

© تمام حقوق برای وب‌سایت مشاورمون محفوظ است

ورود و ثبت نام

تا
دیگر ارسال مجدد رمز یکبارمصرف به شماره شما امکان پذیر می باشد.
املاک مشاورمون برای دریافت آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها اجازه ارسال نوتیف را صادر کنید.
نادیده گرفتن
اجازه ارسال نوتیف ها