تعریف خیار و انواع خیارات - پلتفرم مشاورمون
تعریف خیار و انواع خیارات - پلتفرم مشاورمون

تعریف خیار و انواع خیارات

  1. Home
  2. »
  3. تعریف خیار و انواع خیارات

امروز قصد داریم در تیم مشاورمون به بررسی تعریف خیار و انواع خیارات بپردازیم. تا انتهای مطلب همراه ما باشید. یکی از اصطلاحات رایجی که حین انجام معاملات ملکی به گوش می‌خورد، بحث خیارات است. خیار در انجام یک معامله به این معناست که یکی از دو طرف قرارداد یا هر دو طرف، اختیار فسخ معامله را داشته باشند. مثلا ممکن است طی قراردادی ‌که با طرف مقابل بسته می‌شود، فرد به تعهدات خودش عمل نکند. در چنین حالتی فرد مقابل با اعمال خیارات قانونی می‌تواند از حقوق خود دفاع کرده و معامله را فسخ کند. خیار از نظر حقوقی در یک بیان ساده همان اختیار فسخ معامله است. در قانون مدنی ایران نام و احکام انواع و اقسام خیارات قانونی برای طرفین قرارداد، اشاره شده است. خیار مجلس، خیار حیوان، خیار شرط، خیار مجلس، خیار تاخیر ثمن، خیار رویت و تخلف وصف، خیار تدلیس، خیار عیب و… از خیارات مورد اشاره‌ی قانونی هستند.

فلسفه ی پیش بینی خیارات قانونی

به ادامه‌ی بحث تعریف خیار و انواع خیارات می‌پردازیم. بحث فسخ قرارداد و اختیار برای انجام آن به جهت جلوگیری از ورود ضرر در قرارداد  است. وجود انواع خیارات همواره به عنوان یک ضمانت اجرا در راستای عمل به تکالیف و تعهدات قانونی طرفین در قرارداد به کار می‌روند. در دفاتر املاک برای معامله ملک معمولا فرم های قرارداد از پیش نوشته شده و چاپی بین طرفین توزیع می‌شوند. البته مفاد داخل قرارداد با توافق دو طرف معامله قابل تغییر است. در این فرم ها ممکن است با عبارت اسقاط کافه خیارات مواجه شوید. چنین عبارتی نشان دهنده‌ی این موضوع است که حق فسخ قرارداد از شما گرفته شده است. در حقیقت حتی اگر در معامله ای که طبق چنین قراردادی با چنین شرطی انجام داده اید، مغبون شوید نمی‌توانید از اختیار فسخ معامله استفاده کنید. بنابراین حین انعقاد قرارداد باید با آگاهی کامل به مفاد و شرایط مندرج نسبت به قطعی کردن آن اقدام کنید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

درباره ما

مجموعه مشاورمون با فعالیت در سه حوزه املاک، معماری و هوش مالی با استفاده از اشخاص با تجربه در این حوزه و همچنین افزایش قدرت مشتریان از طریق انعکاس اطلاعات دقیق سعی بر آن دارد که محیطی مناسب جهت انتخاب بهتر را فراهم سازد.

© تمام حقوق برای وب‌سایت مشاورمون محفوظ است

ورود و ثبت نام

تا
دیگر ارسال مجدد رمز یکبارمصرف به شماره شما امکان پذیر می باشد.
املاک مشاورمون برای دریافت آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها اجازه ارسال نوتیف را صادر کنید.
نادیده گرفتن
اجازه ارسال نوتیف ها