تابلو برق - پلتفرم مشاورمون
تابلو برق - پلتفرم مشاورمون

تابلو برق

  1. Home
  2. »
  3. تابلو برق

قطعا شما تابلوهای فلزی بزرگی که روی آنها علامت خطر وجود دارند را در اماکن متفاوت دیده اید. این تابلوها چه کاربردی در صنعت دارند؟ همه تا حدودی با واژه تابلو برق صنعتی و مواردی مشابه برخورد داشتیم. آیا می دانید، تابلوی برق شامل چه مواردی می شود و یا در چه زمینه های مورد استفاده قرار میگیرد؟ انواع تابلو برق بر چه اساس و ترتیب طبقه بندی می گردند؟ گروه مشاورمون با توضیح مفاهیم پایه، به تشریح تابلو های برق می پردازد با ما همراه باشید.

تابلو برق چیست؟

تابلو برق محفظه ی جهت ساخت و سیم کشی لوازم الکتریکی می باشد. کلیدها و قطعات کنترلی و حفاظتی و لوازم نمایشگر (ولتاژ، جریان، فرکانس، توان و …) روی آن نصب می‌شوند. تابلوهای برق جهت جلوگیری از ورود نوسانات الکتریکی به کاربرانِ تجهیزات و حفاظت تجهیزات در برابر عوامل محیطی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع تابلو برق

تابلو برق از چند وجه دسته‌بندی می شود. از این میان به کاربرد، محل نصب تابلو، جنس و متریال ساخت و سطح ولتاژ تقسیم بندی کرد.انواع تابلو برق

تابلو برق از چند وجه دسته‌بندی میشود. از این میان کاربرد، محل نصب تابلو، جنس و متریال ساخت و سطح ولتاژ را می توان نامبرد.

انواع تابلو برق از نظر کاربرد

تابلو برق از نظر کاربرد آن، به دو دسته ی تابلو توزیع و تابلو کنترل تقسیم می شود. تابلو کنترل، ‌مطابق نامش، با توجه به هدف اصلی تابلو برق کنترل، سیستم را کنترل می‌کند. تابلو کنترل، با توجه به عملکرد معین، شامل تجهیزاتی است که پارامترهای معینی را کنترل و فرامین کنترلی و حفاظتی صحیح را صادر و اجرا می‌کند.

تابلوهای توزیع، برای تجمیع و توزیع برق مورد استفاده قرار می‌گیرند. تابلوها از نظر ساختمان به چند دسته ایستاده، دیواری، روی سکو، روکار و… تقسیم‌بندی می‌شوند. جنس این تابلوها، بسته به محل و نوع کاربرد، می‌تواند فلزی یا پلاستیکی باشد.

تابلوهای توزیع، جهت توزیع و تجمیع برق استفاده می‌شود. تابلوها از نظر محل استفاده به چند دسته دیواری، ایستاده، سکویی، توکار و… تقسیم‌بندی می‌شوند. متریال ساخت تابلوها، با توجه به موقعیت و نوع استفاده، فلزی یا پلاستیکی است.

انواع تابلو برق از نظر سطح ولتاژ‌

از نظر سطح ولتاژ، معمولاً تابلوها در دو دسته فشار ضعیف و فشار متوسط دسته‌بندی می‌شوند.

ولتاژ تابلو فشار ضعیف (LV) تا ۱۰۰۰ ولت است. این تابلوها در کاربردهایی مانند راه‌انداز یا استارتر موتور، مرکز کنترل موتور، سوئیچینگ مدار ورودی، باس کوپلر، تغذیه مصرف‌کننده‌ها، حفاظت و… مورد استفاده قرار می‌گیرند.
ولتاژ تابلوی فشار متوسط (MV)، بین ۱ کیلوولت تا ۳۶ کیلوولت است. معمولاً از خروجی ژنراتور یا ترانسفورماتور تغذیه می‌شوند و شامل تجهیزاتی از قبیل بریکر، سکسیونر، تجهیزات اندازه‌گیری مانند ترانس جریان و ولتاژ، رله و… هستند. تابلوهای فشار متوسط عمدتاً در پست‌های برق مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

درباره ما

مجموعه مشاورمون با فعالیت در سه حوزه املاک، معماری و هوش مالی با استفاده از اشخاص با تجربه در این حوزه و همچنین افزایش قدرت مشتریان از طریق انعکاس اطلاعات دقیق سعی بر آن دارد که محیطی مناسب جهت انتخاب بهتر را فراهم سازد.

© تمام حقوق برای وب‌سایت مشاورمون محفوظ است

ورود و ثبت نام

تا
دیگر ارسال مجدد رمز یکبارمصرف به شماره شما امکان پذیر می باشد.
املاک مشاورمون برای دریافت آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها اجازه ارسال نوتیف را صادر کنید.
نادیده گرفتن
اجازه ارسال نوتیف ها