اهمیت به کارگیری سیستم 5S در بهبود عملکرد کارکنان - پلتفرم مشاورمون
اهمیت به کارگیری سیستم 5S در بهبود عملکرد کارکنان - پلتفرم مشاورمون

اهمیت به کارگیری سیستم 5S در بهبود عملکرد کارکنان

  1. Home
  2. »
  3. اهمیت به کارگیری سیستم 5S در بهبود عملکرد کارکنان

یکی از مهمترین نکاتی که مدیران باید به آن توجه کافی داشته باشند، میزان بهره وری از نیروی انسانی و اهمیت دادن به آن ها است. سیستم 5S یک نوع نظام آراستگی است که با استفاده از آن، می توان به محیط کار، نظم کافی بخشید تا کارکنان هنگامی که در ابتدای روز به محیط کاری خود مراجعه می کنند، با فضای شلوغ و به هم ریخته ای که در پایان زمان کاری دیروز داشتند مواجه نشوند. استفاده از این سیستم، نوعی سرمایه گذاری بر نیروی انسانی است زیرا با بهره گیری از آن، می توان عملکرد کارکنان را بهبود بخشید. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با این سیستم، آشنایی بیشتری پیدا کنید.

اصول نظام آراستگی 5S

سیستم 5S از پنج اصل به شرح زیر تشکیل شده است:

  • ساماندهی (Seiri): در این مرحله باید لوازم مورد نیاز از لوازمی که نیازی به وجود آن ها نیست، جدا شوند.
  • نظم و ترتیب (Seiton): پس از مشخص شدن وسایل ضروری، باید جای هر کدام از آن ها مشخص شود و همیشه در آن محل قرار داده شوند. این موضوع به افراد کمک می کند تا زمان زیادی را برای پیدا کردن وسایلی که به آن ها نیاز دارند صرف نکنند.
  • نظافت (Seiso): نظافت یکی از مهم ترین اصول در این سیستم است. به طوری که محیط کاری باید همواره پاکیزه نگه داشته شود.
  • استانداردسازی (Seiketsu): منظور از استانداردسازی، تدوین و طراحی برنامه ای است که به کمک آن بتوان این نظم و انضباط را به صورت مداوم حفظ نمود.
  • پایداری (Shitsuke): وجود هر برنامه ای نیازمند افرادی برای اجرایی کردن آن ها است. بنابراین باید فرهنگ رعایت این نظم در کارکنان ایجاد شود تا بتوان از این سیستم نتیجه ای مطلوب دریافت کرد.

مشاوره طراحی سیستم 5S

مدیران به دلایل گوناگونی اعم از افزایش ایمنی محیط کار، افزایش بهره وری از کارکنان، کاهش هزینه ها، بهبود روحیه کارکنان و … به دنبال راه اندازی سیستم 5S در کسب و کار خود می باشند. با توجه به اینکه طراحی این سیستم با توجه به شرایط هر سازمان متفاوت است، بهتر است افراد از یک کارشناس خبره در این زمینه مشاوره دریافت نمایند. تیم تخصصی مشاورمون با در اختیار داشتن کارشناسانی حرفه ای و آگاه، شما را در این راه یاری می نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر، با ما در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

درباره ما

مجموعه مشاورمون با فعالیت در سه حوزه املاک، معماری و هوش مالی با استفاده از اشخاص با تجربه در این حوزه و همچنین افزایش قدرت مشتریان از طریق انعکاس اطلاعات دقیق سعی بر آن دارد که محیطی مناسب جهت انتخاب بهتر را فراهم سازد.

© تمام حقوق برای وب‌سایت مشاورمون محفوظ است

ورود و ثبت نام

تا
دیگر ارسال مجدد رمز یکبارمصرف به شماره شما امکان پذیر می باشد.
املاک مشاورمون برای دریافت آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها اجازه ارسال نوتیف را صادر کنید.
نادیده گرفتن
اجازه ارسال نوتیف ها