اموال منقول و غیرمنقول - پلتفرم مشاورمون
اموال منقول و غیرمنقول - پلتفرم مشاورمون

اموال منقول و غیرمنقول

  1. Home
  2. »
  3. اموال منقول و غیرمنقول

امروز قصد داریم‌ به کمک تیم مشاورمون به بررسی اموال منقول و غیرمنقول بپردازیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید. به طور کلی اموال در دو دسته بندی مرسوم منقول و غیرمنقول جای می‌گیرند. این دسته بندی در انجام انواع معاملات و دعاوی حقوقی واجد اهمیت بسیار زیادی است. جالب است بدانید که منقول یا غیرمنقول بودن مال می تواند در میزان هزینه دادرسی یا مقررات مربوط به توقیف مال و… موثر باشد. اینک هر کدام از این دو دسته بندی را بررسی می‌کنیم. منقول از نظر لغوی و آن‌ چه در فرهنگ های لغت آورده شده است به معنی چیزی است که قابل جا به جایی باشد. معنای حقوقی این واژه نیز دور از معنای لغوی آن نیست. اگر مال یا یک شی را بتوان از جایی به مکانی دیگر منتقل کرد و در این بین آسیبی به شی یا مال نرسد، به آن مال منقول می‌گویند. پول، کشتی، قایق، مبل، کولر، بخاری، خودرو، فرش، پول و… مثال هایی از اموال منقول هستند.

بررسی اموال غیرمنقول

به ادامه‌ی بحث اموال منقول و غیرمنقول می‌پردازیم. در مقابل اموال منقول، اموال غیرمنقول قرار دارند. این اموال بدون اینکه آسیبی به آن‌ها برسد قابل جا به جایی و انتقال از یک مکان به مکان دیگر نیستند. برای مثال معادن، زمین، مصالح ساختمانی که مورد استفاده در ساخت و ساز قرار گرفته اند و… مصادیقی از اموال غیرمنقول هستند. اموال غیرمنقول هم خودشان دارای دسته بندی هستند. اموال غیر منقول به غیرمنقول ذاتی، غیرمنقول به واسطه عمل انسان، حکمی و تبعی طبقه بندی می شوند. اموالی مثل معدن که ذاتا قابل جا به جا شدن نباشند، غیرمنقول ذاتی تلقی می شوند. برخی اموال منقول هم با دخالت انسان به مال غیرمنقول تبدیل می‌شوند مثل مصالح ساختمانی. حق انتفاع از اموال غیرمنقول، غیرمنقول تبعی محسوب می‌شود. برای مثال حق سکنی، خلع ید و… در این دسته قرار می‌گیرند. برخی اموال هم از جهت صلاحیت محاکم یا توقیف اموال در دسته‌ی اموال غیرمنقول حکمی قرار می‌گیرند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

درباره ما

مجموعه مشاورمون با فعالیت در سه حوزه املاک، معماری و هوش مالی با استفاده از اشخاص با تجربه در این حوزه و همچنین افزایش قدرت مشتریان از طریق انعکاس اطلاعات دقیق سعی بر آن دارد که محیطی مناسب جهت انتخاب بهتر را فراهم سازد.

© تمام حقوق برای وب‌سایت مشاورمون محفوظ است

ورود و ثبت نام

تا
دیگر ارسال مجدد رمز یکبارمصرف به شماره شما امکان پذیر می باشد.
املاک مشاورمون برای دریافت آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها اجازه ارسال نوتیف را صادر کنید.
نادیده گرفتن
اجازه ارسال نوتیف ها