اطلاعات و توضیحات درباره زیر بنای ساختمان - پلتفرم مشاورمون
اطلاعات و توضیحات درباره زیر بنای ساختمان - پلتفرم مشاورمون

اطلاعات و توضیحات درباره زیر بنای ساختمان

  1. Home
  2. »
  3. اطلاعات و توضیحات درباره زیر بنای ساختمان

زیر بنای ساختمان چیست ؟

مهم ترین امر در خرید و فروش ملک ، بحث زیربنا و متراژ واقعی ساختمان می باشد چرا که معیار ارزش گذاری ملک بر این اساس می باشد. منظور از زیر بنا مساحتی است که هر طبقه از ساختمان آن را داراست اما اگر بخواهیم مساحت کل بنا را اعلام کنیم باید مساحت و متراژ کل طبقات چه روی زمین و چه زیر زمین را با هم جمع کنیم.

زیر بنای ساختمان در معاملات چه کاربردی دارد ؟

زمانی که شخص می خواهد ملکی را بخرد به مساحت زیر بنا و متراژ واقعی ساختمان توجه ویژه ای دارد چرا که بر آن اساس می خواهد اقدام به پرداخت پول نکند. زیر بنای ساختمان به دو شکل زیر بنای مفید و زیر بنای غیر مفید تقسیم می شود، زیر بنای مفید قسمت هایی از سطح زمین می باشند که بر روی آن ساختی صورت گرفته باشد و زمین خالی نباشد به طور مثال ساختمانی که بر روزی زمین ساخته می شود زیر بنای مفید به حساب می آید. طبیعتا مکان هایی که جزئی از زیر بنای مفید به حساب نمی آیند زیر بنای غیر مفید می باشد به طور مثال حیاط یک خانه جزئی از زیر بنای ساختمان نمی باشد چرا که بر روی آن ساختی صورت نگرفته است.

نحوه محاسبه زیر بنا به چه شکل است ؟

اگر قصد دارید زیر بنای یک ساختمان را به صورت دقیق اندازه گیری نمایید در قدم اول باید فضاهای مفید ساختمان را از فضاهای مشاعات آن کم کنید چرا که فضاهای مشاعات جزئی از زیر بنا محسوب نمی شود. علاوه بر مشاعات ساختمان ، نورگیرهای ساختمان ، دیوارهایی از ساختمان که اختصاصی متعلق به یک خانه نیستند مانند دیوارهای راه پله هم جزئی از مشاعات به حساب می آیند و نباید در زیر بنا آن ها محاسبه شوند. اگر بخواهیم به طور جزئی مشاعات یک ساختمان را اعلام نماییم تراس های غیر مسقف ، آسانسور ، پشت بام ، سونا و جکوزی ، اتاق سرایداری ، انباری جزء مشاعات بوده و زیر بنای یک ساختمان به حساب نمی آید.

در این مقاله سعی شد تا اطلاعات و توضیحات درباره زیر بنای ساختمان در اختیار مخاطبان قرار بگیرد . در صورت وجود هر گونه سوال حقوقی در خصوص زیر ساخت ساختمان ، معاملات ساختمان و … می توانید با گروه حقوقی مشاورمون در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

درباره ما

مجموعه مشاورمون با فعالیت در سه حوزه املاک، معماری و هوش مالی با استفاده از اشخاص با تجربه در این حوزه و همچنین افزایش قدرت مشتریان از طریق انعکاس اطلاعات دقیق سعی بر آن دارد که محیطی مناسب جهت انتخاب بهتر را فراهم سازد.

© تمام حقوق برای وب‌سایت مشاورمون محفوظ است

ورود و ثبت نام

تا
دیگر ارسال مجدد رمز یکبارمصرف به شماره شما امکان پذیر می باشد.
املاک مشاورمون برای دریافت آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها اجازه ارسال نوتیف را صادر کنید.
نادیده گرفتن
اجازه ارسال نوتیف ها