اثبات وقفی بودن سند ملک - پلتفرم مشاورمون
اثبات وقفی بودن سند ملک - پلتفرم مشاورمون

اثبات وقفی بودن سند ملک

 1. Home
 2. »
 3. اثبات وقفی بودن سند ملک

اثبات وقفي بودن سند ملك چگونه است؟

اگر میان مالك بودن یک ملک و وقفي بودن آن، اختلاف وجود داشته باشد قانون فرض را بر مالکیت می گذارد. بنابراین باید وقفی بودن آن ثابت شود. حالا سوال اینجاست كه اثبات وقفی بودن سند ملک چگونه است؟ (در این رابطه می توانید از مشاورمون کمک بگیرید.)

البته لازم به ذکر است که براي اثبات وقفي بودن سند ملك نياز نيست كه وقف نامه داشته باشد  بلکه ذوالید و ورثه ذوالید بتوانند اقرار کنند کافی خواهد بود.

املاك وقف شده چيست؟

معاملات با ملك هايي كه سند اوقافي دارد با ملك هايي كه سند ملكي دارد فرق مي كند. املاك اوقافي يعني املاك يا زميني كه شخصي آن را وقف كرده است و اداره اوقاف آن را 99 ساله به افراد متقاضي به صورت اجاره مي دهد و درآمد آن را صرف امور خيريه مي كند. املاك موقوفه سند دارند و سندهاي صادره براي آنها فرق زیادی با سند املاك شخصي ندارد و براي  خريد و فروش و اجاره مي توان از آنها استفاده كرد حتي براي ساخت و ساز و دريافت وام هم مشكلي ندارند. در كل سازمان اوقاف و امور خيريه وظيفه رسيدگي به املاك وقفي را دارند.

سند املاك وقف شده در چند اصطلاح رايج با باقي سندهاي شخصي تفاوت دارد:

عرصه و اعيان: در سندهاي مالكيت شخصي عرصه به زمين اشاره دارد و اعيان به ساختماني كه بر روي آن زمين احداث مي شود ولي در سند موقوفي، اعيان به طور جدا و عرصه به طور جداگانه ثبت می شود و در اسناد موقوفي شش دانگ فقط براي عيان است ولي در سند املاك شخصي، شش دانگ براي عرصه و اعيان است.

متولي: شخصي كه امور مربوط به املاك موقوفه را انجام مي دهد. مانند: املاك موقوفه آستان قدس رضوي، املاك موقوفه بقاع متبركه،سازمان اوقاف و امور خيريه، املاك وقفي شخصي.

اثبات وقفي بودن سند ملك

تفاوت سند اوقافی با سند ملكي:

1-سند اوقافی ششدانگ اعیانی دارد ولي املاك داراي سند شخصي شش دانگ شامل عرصه و اعيان است.

2-براي استفاده كاربري روي اسناد اوقافي بايد ساليانه هزينه اي به اداره اوقاف پرداخت شود و بعد از 99 سال مجدد بايد براي در اختيار داشتن ملك اوقافي تصميم گيري  شود..

3- ارزش اسناد اوقافي حدود 20 درصد كمتر از ارزش اسناد ملكي شخصي است.

4- املاك وقف شده قابل فروش نیستند مگر دچار تخريب شود كه در اين صورت به فروش گذاشته مي شود.

مدارك لازم براي اثبات وقفی بودن سند ملك

 • تصوير وقف نامه
 • تصوير سند مالكيت
 • شهادت شهود
 • تحقيق محلي
 • درخواست استعلام
 • سوگند نامه
 • بازديد محلي از ملك
 • پرونده قابل استناد
 • نظر كارشناسي
 • كارت ملي

براي بررسي دقيق در اين حوزه مي توانيد با مشاورمون در اين خصوص صحبت داشته باشد و بهتر است در مورد ملکی که می خواهید مورد معامله قرار دهید، از اداره اوقاف، پرس و جو کنید تا نسبت به اوقافی بودن یا نبودن آن اطمینان حاصل نمایید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

درباره ما

مجموعه مشاورمون با فعالیت در سه حوزه املاک، معماری و هوش مالی با استفاده از اشخاص با تجربه در این حوزه و همچنین افزایش قدرت مشتریان از طریق انعکاس اطلاعات دقیق سعی بر آن دارد که محیطی مناسب جهت انتخاب بهتر را فراهم سازد.

© تمام حقوق برای وب‌سایت مشاورمون محفوظ است

ورود و ثبت نام

تا
دیگر ارسال مجدد رمز یکبارمصرف به شماره شما امکان پذیر می باشد.
املاک مشاورمون برای دریافت آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها اجازه ارسال نوتیف را صادر کنید.
نادیده گرفتن
اجازه ارسال نوتیف ها